Szlak bursztynowy
Pruszcz Gdański to klimatyczne miasto położone nad rzeką Radunią na Pomorzu. Na terenie miasta znajduje się wiele zabytkowych obiektów. XV-wieczny Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, Kanał Raduni, Gmach starostwa powiatowego oraz bardzo popularny Bursztynowy Szlak. Pruszcz na przestrzeni ostatnich lat bardzo rozwinął się pod kątem atrakcji turystycznych, w związku z czym wielu turystów przyjeżdża do tego miasta, wybierając się na Pomorze. Z całą pewnością obiektem, który najbardziej przyciąga turystów do miasta szlak bursztynowy.
Pruszcz Gdański – historia miasta
Pierwsze wzmianki o zamieszkałym Pruszczu Gdańskim pojawiły się jeszcze w VI w. p.n.e. Na terenie miasta pojawiły się wówczas pierwsze osadnictwa, które przyciągała głównie lokalizacja Pruszcza blisko morza. Prawdopodobnie w czasach rzymskich wpływów miasto stanowiło wówczas główny port przy ujściu rzeki Wisła oraz przede wszystkim ważny punkt szlaku bursztynowego. Przełomową datą zapisaną w biografii miasta jest rok 1307, kiedy terytorium nad Radunią zostało oficjalnie nazwane Pruszcz.
Z czego słynie Bursztynowy Szlak?
Pruszcz Gdański zdecydowanie największą popularność zdobyło dzięki atrakcji o nazwie szlak bursztynowy. Miasto na Pomorzu oferuje turystom ciekawą prawie 35-kilometrową wędrówkę krajoznawczą. Na trasie możemy poznać różne ciekawostki związane z bursztynem takie jak: historia rzymskiej Faktorii Handlowej oraz informacje na temat neolitycznej kopalni bursztynu, która mieści się w Rezerwacie Przyrody Bursztynowa Góra. Ponadto, szlak oznaczony kolorem żółtym przemierza wzdłuż rzeki Radunia oraz obejmuje najpiękniejsze widoki miasta. Z całą pewnością będąc w okolicach Pruszcza, warto chociaż przez kilka kilometrów zobaczyć, co oferuje znajdujący się tutaj szlak bursztynowy.
Pruszcz Gdański wzdłuż Kanału Radunia
Szlak obejmujący długi kontakt z Radunią umożliwia poznanie tajemnic najbardziej znanej rzeki kaszubskiej. Kanał Raduni to sztuczny przekop rzeki wraz z groblami, któremu towarzyszy piękna zieleń na całej długości. Początki kanału sięgają jeszcze XIV wieku, natomiast wybudowany on został przez Krzyżaków w latach 1348-1356. Ciekawy jest fakt, że na myśl o pomysłodawcy zwykle mówi się o komturze gdańskim Winricha von Kniprode. Natomiast prawdziwym inicjatorem projektu kanału był również komtur gdański Jordan vo Vehren. Celem budowy obiektu było przede wszystkim zaopatrzenie miasta Gdańsk oraz zamku krzyżackiego w pitną wodę, a także Kanał Raduni miał stanowić napęd dla Wielkiego Młyna. Obecnie wzdłuż kanału został wytyczony bursztynowy szlak.
Pruszcz oraz kino na bursztynowym szlaku
W Centrum Kultury i Sportu miasta zostało utworzone kino bursztynowy szlak. Pruszcz Gdański ze względu na tak duże zainteresowanie bursztynem wśród przyjeżdżających do miasta turystów, postanowił w taki sposób wzbogacić atrakcje turystyczne na terenie miasta. Kino na bursztynowym szlaku obejmuje salę kinową, na której znajduje się dziesięć rzędów po około 10 miejsc siedzących. W repertuarze kina znajduje się wiele ciekawych propozycji kinematografii. Warto przed przyjazdem do miasta zerknąć na repertuar, który może was miło zaskoczyć i sprawić, że pobyt na terenie Pruszcza Gdańskiego będzie jeszcze przyjemniejszy.