Działania policjantów i pracowników socjalnych na rzecz osób narażonych na wychłodzenie
Co roku policjanci z powiatu gdańskiego we współpracy z pracownikami socjalnymi z różnych gmin podejmują inicjatywy mające na celu ochronę osób zagrożonych niskimi temperaturami. Dzielnicowi sprawdzają obszary działek ogrodowych, opuszczone budynki i inne miejsca, które podczas mrozów nie oferują bezpiecznego schronienia dla osób tam przebywających.
Celem prowadzonych działań jest przede wszystkim uświadomienie społeczeństwa, że pomoc jest dostępna dla każdego potrzebującego, np. w postaci noclegu, gorącego posiłku czy schronienia. Policjanci i pracownicy socjalni starają się uzmysłowić też obywatelom jak ważne jest reagowanie i wykazywanie zainteresowania tymi, którzy mogą być mniej samodzielni lub znajdować się pod wpływem alkoholu – podkreśla mł. asp. Karol Kościuk z KPP w Pruszczu Gdańskim.
Funkcjonariusze apelują do społeczeństwa: nie bądź obojętny! Wystarczy jedno telefon, aby uratować komuś życie lub zdrowie!
Warto również przypomnieć, że za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można zgłosić miejsce przebywania osób bezdomnych, narażonych na wychłodzenie. To dodatkowe narzędzie wspomaga działania służb odpowiedzialnych za te kwestie, w tym policji. Skuteczność działań policyjnych zależy także od aktywności obywateli – dlatego apelujemy o szczególną uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy też nietrzeźwe.