Jak wybrać najlepszy ekogroszek w województwie pomorskim? Praktyczny przewodnik
Ogrzewasz dom i szukasz najlepszego materiału opałowego? W naszym klimacie doskonale sprawdza się ekogroszek. Sprawdź, czym należy się kierować, by wybrać wydajne, dobre źródło opału do ogrzewania Twojego domu!
Najważniejsze parametry ekogroszku – wartość kaloryczna
Omawiany materiał wytwarzany jest z węgla. Należy do popularnych paliw chętnie wybieranych przez klientów. Porównuj parametry opału podczas szukania dostawcy ekogroszku (pomorskie i inne województwa to miejsca, gdzie punkty sprzedaży tego materiału opałowego cieszą się dużym zainteresowaniem odbiorców), by dowiedzieć się, który materiał wybrać.
Aby wybrać dobry ekogroszek, musisz poznać jego parametry. Najważniejszy z nich to wartość kaloryczna (opałowa) – powinna wynosić więcej niż 24 MJ/kg. Wartość ta informuje o tym, ile energii cieplnej powstaje w wyniku całkowitego spalenia opału.
Skład ekogroszku – zawartość siarki i popiołów
Przy zakupie ekogroszek pomorskie warto też zainteresować się składem paliwa. Niska zawartość siarki w materiale opałowym (mniej niż 1%) zapobiega korozji kotła. Gdy wybierasz wysokiej jakości ekogroszek, przedłużasz żywotność swojego urządzenia grzewczego. Dobry skład jest też czynnikiem, który pomaga ograniczyć negatywny wpływ spalin na środowisko naturalne.
Mała ilość popiołu (pomiędzy 4 a 8%) oznacza, że paliwo zapewnia relatywnie niski koszt ogrzewania. Zapewnia też większą wygodę w przypadku korzystania z podajników automatycznych do kotła. Niska spiekalność to z kolei wartość informująca o tworzeniu się spieków. Jest to zjawisko niekorzystne, dlatego szukaj ekogroszku z niskim parametrem IR (zawiera się w zakresie od 0 do 20).
Skład materiału opałowego – ekogroszek polski czy importowany?
W składach często można znaleźć ekogroszek pochodzący z Polski oraz importowany. Który z nich jest lepszy? Okazuje się, że często paliwo sprowadzane jest wyższej jakości niż nasz rodzimy materiał opałowy. Nie jest to jednak reguła, dlatego warto zapytać sprzedawcę o te parametry i porównać ze sobą obie oferty. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że ekogroszek polski i importowany mogą być sprzedawane w workach lub luzem. Materiał opałowy w workach można łatwiej transportować i przechowywać. Jest też prostszy w przemieszczaniu z miejsca składowania do kotła. Zwykle jednak wiąże się to z wyższą ceną.
Sposób przechowywania stałych paliw opałowych
Sposób, w jaki przechowywany jest ekogroszek, wpływa na jego jakość. Do ogrzewania wybieraj materiał suchy i nierozdrobniony, który podczas transportu i składowania był dobrze zabezpieczony przed wpływem czynników zewnętrznych. Opał nie powinien być narażony na kontakt z wodą, by mógł on zachować jak najlepsze parametry.
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego wybierz wysokiej jakości ekogroszek, który charakteryzuje się wysoką wartością kaloryczną. Zwróć uwagę na to, by miał on odpowiednią granulację, niską wilgotność oraz niewielką zawartość popiołu i siarki. Postaw na dobry materiał opałowy, który pozwoli Ci ogrzać budynek w sposób wydajny i ekonomiczny.