Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
W województwie pomorskim powiatu gdańskiego, nad rzeką Radunią znajduje się sympatyczne miasto zwane Pruszcz Gdański. Początki osadnictwa na jego terenie sięgają jeszcze czasów przed naszą erą, dokładnie około VIII wieku. Na rozwój osady wpłynęło przede wszystkim bardzo bliska lokalizacja terenu względem Morza Bałtyckiego. To właśnie obecny Pruszcz Gdański w czasach Imperium Rzymskiego stanowił jeden z najważniejszych portów przy ówczesnym ujściu rzeki Wisła. Choć miasto może wydawać się stosunkowo małe w porównaniu do Gdańska oraz sprawiać wrażenie niezbyt zabytkowego terenu, to jednak potrafi zaskoczyć. Na terenie Pruszcza Gdańskiego przede wszystkim warte zobaczenia są kościoły, zwłaszcza kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. oraz kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Pruszcz Gdański – dlaczego warto tu przyjechać?
Miasto Pruszcz Gdański należy do aglomeracji trójmiejskiej oraz przylega do Gdańska od strony południowej. Charakterystycznym zabytkiem miasta, który często stanowi główny powód zwiedzania przez turystów jest Kanał Raduni. Obiekt stanowi sztuczny przekop rzeki Radunia o łącznej długości prawie 14 kilometrów. Kanał rozpoczyna się w Starej Raduni w Pruszczu Gdańskim, a kończy się w wodach Motławy w Gdańsku. Początki kanału sięgają XIV wieku, kiedy to został on wybudowany przez Krzyżaków w latach 1348-1356. Pruszcz Gdański jest miastem wyznania katolickiego, a na jego terenie znajduje się niewielki, acz bardzo ciekawy kościół parafialny. Pruszcz posiada wiele tajemniczych, małych zabytków, o których niektórzy turyści nie mieli nawet pojęcia.
Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – Pruszcz Gdański wyznania katolickiego
Na ulicy Chopina 6 mieści się niewielki rzymskokatolicki kościół parafialny Pruszcz. Wyjątkowość świątyni stanowi styl budowli, która jest jedynym przykładem architektury sakralnej z czasów Wolnego Miast Gdańska w Przuszczu Gdańskim. Wokół kościoła znajduje się piękny botaniczny ogród wraz ze ścieżką edukacyjną oraz opisanymi gatunkami. Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy został wpisany do rejestru zabytków 6 czerwca 2009 roku. Obecnie na terenie świątyni odbywają się msze święte oraz inne wydarzenia liturgiczne.
Kościół parafialny Pruszcz – historia i początki świątyni
W 1921 roku został powołany komitet w ramach budowy kościoła parafialnego w Pruszczu Gdańskim. Dwóch mieszkańców dawnej wsi Praust przekazali grunt pod budowlę pod jednym warunkiem. Chcieli, aby istniejący wokół świątyni park został zachowany. Realizacja budowy kościoła trwała 5 lat od 1923 do 1928 roku. Dowódcą projektu był mistrz budowlany Johannes Schulz. Dnia 1 kwietnia 1929 roku świątynia została powołana do życia jako kościół parafialny pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Budynek w obliczu II wojny światowej poniósł pewne straty, które obejmowały zniszczony dach oraz utrata dwóch dzwonów. Obecnie zachowane z początków powstania świątyni zostały między innymi organy powstałe w 1925 roku oraz dwa witraże stworzone przez Theo Landmanna, niemieckiego witrażystę. Ozdobne okna przedstawiają chóry anielskie oraz stanowią niezwykłe wypełnienia aury kościoła parafialnego w Pruszczu Gdańskim.