Pruszcz Gdański w jeden weekend? Czemu nie!
Pruszcz Gdański to miasto położone w województwie pomorskim, a dokładnie w powiecie gdańskim. Jest on gospodarczą i kulinarną stolicą, liczącą niemalże 100 tysięcy mieszkańców. To miejsce posiada tradycję osadniczą sięgającą dwóch i pół tysiąca lat. Średniowieczna historia Pruszcza Gdańskiego do przede wszystkim rozkwit wsi hojnie wyposażonej w przywileje przez Zakon Krzyżacki. Przybywając do Pruszcza na weekend, uwagę turystów z pewnością przyciągnie Faktoria, czyli zrekonstruowana osada z czasów rzymskich, będąca niegdyś najpopularniejszym przystankiem handlowym na szlaku bursztynowym. Obecnie należąca do 5- hektarowego Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego oferującego przez cały rok liczne atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Część Faktorii ma charakter typowo muzealny, są tutaj wystawy bursztynowe i archeologiczne. Z innych atrakcji, jakie można spotkać w tym miejscu to między innymi amfiteatr, skate – park, czy plac zabaw dla dzieci.
Co warto zobaczyć, będąc w Pruszczu na weekend?
Wybierasz się na krótki, kilkudniowy wyjazd, dzięki któremu będziesz mógł odpocząć, a przy okazji zwiedzić ciekawe miejsca? W naszym kraju istnieje bardzo duża ilość interesujących miejsc, które warto zobaczyć. Dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie odpowiedniego planu, w tym celu można zaznaczyć na swojej mapie, interesujące nas obiekty, a następnie podążać wzdłuż wyznaczonej trasy, nie tracąc czasu na szukanie. My tym razem polecamy wybrać się do Pruszcza na weekend. Jest to miasto położone nieopodal Morza Bałtyckiego, a tym samym ciche i spokojne miejsce, gdzie można nabrać sił i odpocząć od wielkiego miasta i codzienności. Podpowiadamy, co warto w nim zobaczyć oraz w jego okolicach.
Faktoria Handlowa – wizytówka Pruszcza Gdańskiego
Wybierając się na wizytę do Faktorii handlowej, musisz się przygotować na podróż w czasie dotyczącej życia mieszkańców Gdańskiego Pruszcza. Na weekend to idealny wybór, aby zwiedzić to miasto w tak krótkim czasie. To właśnie w tym miejscu możesz się przekonać, jak wyglądało życie mieszkańców tej miejscowości sprzed 2 tysięcy lat. Faktorię handlową otaczają liczne budynki, między innymi można zauważyć tam: Chatę Wodza, która jest ekspozycją muzealną, Halę Targową, czyli miejsce spotkań z żywą archeologią. Znajdą się tam również rekonstrukcje Chaty Bursztyniarza i Chaty Kowala, które zostały połączone z nowymi technologiami zabytków archeologicznych i pięknem bursztynowych eksponatów. Warto wybrać się do tego miejsca latem, w tym czasie Pruszcz Gdański staje się stolicą regionu. W Faktorii odbywają się przedstawienia teatralne i koncerty muzyczne.
Skansen Maszyn Rolniczych w Mokrym Dworze
Skansen Maszyn Rolniczych to miejsce, które musi odwiedzić każdy rolnik, czy gospodarz przybywający do Pruszcza na weekendowy wyjazd. Obszar tego miejsca nie jest duży, więc warto się tutaj na chwile zatrzymać podczas przejazdu, spaceru, czy wycieczki rowerowej. W muzeum znajduje się ponad 30 maszyn, część z nich to interesujące i wiekowe eksponaty. Najbardziej jednak założyciele szczycą się posiadaniem snopowiązałki McCormick i żniwiarki Deering. Są to dwie najstarsze maszyny, jakie aktualnie skansen ma w swoim posiadaniu. Muzeum jest obiektem ogólnodostępnym o każdej porze dnia. Eksponaty znajdujące się w Skansenie są opisane za pomocą specjalnych tabliczek informacyjnych. Jeśli jednak ktoś zapragnie zaczerpnąć więcej wiadomości w tym temacie, można zadzwonić po kustosza skansenu, czyli Pana Wiesława Zbroińskiego, który jest jego opiekunem.
Kolumna meteorologiczna Fahrenheita
Wybierasz się do Pruszcza na weekend, koniecznie zaplanuj trasę zwiedzania. W planie wycieczki nie może zabraknąć Kolumny meteorologicznej upamiętniającej wybitnego gdańskiego fizyka i wynalazcę Gabriela Daniela Fahrenheita. Kolumna została odsłonięta 10 października 2008 roku. W szklanej gablocie na kamiennym cokole jest figura gdańskiego fizyka Fahrenheita. W wewnątrz niej znajduje się również termometr rtęciowy do pomiaru temperatury powietrza z dwoma skalami i barometr do pomiaru ciśnienia powietrza. Oszklona gablota została wykonana z elementów stalowych młotkowanych z prostymi elementami dekoracyjnymi. Warto ją zobaczyć.
Pruszcz Gdański i Gdańsk, czyli dwa miasta w jeden weekend
Wybierając się na kilku dniowy urlop do Pruszcza Gdańskiego, gdzie będąc tak blisko Trójmiasta, warto podjechać też do Gdańska, który jest oddalony o 10 km. Jeśli wybierasz się na krótki wyjazd w takie miejsce jak Pruszcz, na weekend jest to doskonały wybór, ze względu na panujący tam spokój oraz niedaleką odległość do Morza. Zaznaczamy, że Gdańsk należy do jednego z najstarszych miast polskich, w którym znajdują się wyjątkowe zespoły zabytkowe. To miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość kształtowała się na przestrzeni wieków pod wpływem wielu kultur. Tym samym Gdańsk jest istnym rajem dla fotografów i miłośników historii. Malownicze budynki, wyjątkowe zabytki oraz klimat tego miasta sprawia, że chcemy ponownie do niego wrócić. Przedstawimy kilka miejsc oraz atrakcji gdańskich, których nie można ominąć, będąc w tych rejonach. Taki krótki wyjazd może stać się niezapomnianą przygodą.
Długi Targ i Droga Królewska w Gdańsku
To właśnie od Złotej Bramy zaczyna się długa, Królewska Droga. Nazwa ta wzięła się w związku z uroczystymi przyjazdami polskich monarchów do miasta, gdzie pierwszym witanym Królem był Kazimierz Jagiellończyk w 1457 roku. Ulica ta była wyjątkowa, zamieszkiwali ją najbardziej szlachetne osoby, bogaci i wpływowi mieszkańcy miasta. Piękne, kolorowe kamienice można podziwiać, spacerując wzdłuż drogi, a każda z nich posiada swoje indywidualne historie. To w tym miejscu znajduje się serce Gdańska, które zarówno nocą jak i dniem prezentuje się nadzwyczajnie. Będąc w Pruszczu na weekend, nie można wyjechać z tych rejonów, nie odwiedzając tak historycznych miejsc.
Fontanna Neptuna w Gdańsku
Fontanna Neptuna w Gdańsku to kolejny rozpoznawalny znak tego miejsca znajdująca się na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa. Będąc w Pruszczu na weekend, nie można pominąć tak charakterystycznego miejsca. Powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Z jej powstaniem wiąże się bardzo dużo legend, jednak najsłynniejsza jest ta o powstaniu słynnej nalewki o nazwie Goldwasser. Według legendy, Neptuna oburzyło marnotrawstwo, którym wykazują się osoby wrzucające monety do studni. Ze złości uderzył trójzębem z ogromną siłą w wodę, a tym samym rozbił monety w najdrobniejsze płatki, które zanurzone są w ziołowym likierze Goldwasser. Fontanna Neptuna jest widoczna od ściany Ratusza Głównego Miasta i wylotu ulicy Długiej. Ciekawostką jest, że wśród Kaszubów gdański Neptun nazywany jest Kresztofem, a każdy, kto przyjedzie do miasta po raz pierwszy, musi pocałować rzeźbę poniżej pleców.
Brama Żuraw w Gdańsku
Spacerując w centrum miasta, nie sposób pominąć słynnego, gdańskiego Żurawia, który znajduje się na końcu ulicy Szerokiej. Jest to zachowany najstarszy, średniowieczny dźwig portowy, a zarazem historyczna brama dwuwieżowa. Dwie masywne wieże powstały z cegły, a mechanizm dźwigowy, który był podwyższany, został stworzony z drewna. Ten zabytek zna każda osoba odwiedzająca Gdańsk, więc jeśli wybrałeś się do Pruszcza na weekend, to warto wygospodarować sobie choć jeden dzień, aby przyjechać do Gdańska i podziwiać to wyjątkowe miejsce. Wizyta w Żurawiu to świetna okazja, aby poczuć atmosferę dawnych portów, która zapadnie w pamięci na długie lata.
Długie Pobrzeże
Wybierasz się do Pruszcza na weekend? Nie zapomnij, aby wziąć pod uwagę również odwiedziny w Gdańsku, w którym znajduje się wiele interesujących atrakcji. Między innymi Długie Pobrzeże, czyli deptak, który sprawdzi się jako idealne miejsce na relaks, spacer i podziwianie tutejszej architektury. Wzdłuż niego można spotkać wiele kawiarni, pubów i restauracji. To z tego miejsca możesz wyruszyć w rejs statkiem np. na Westerplatte albo na Hel, a wypływając z portu, można podziwiać latarnię morską znajdującą się tuż u wybrzeża. Uzupełnieniem zwiedzania tego miejsca może być wizyta na masowcu o napędzie parowym – SS Sołdek. Jest to pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po II wojnie światowej.
Ratusz Głównego Miasta
Szukasz fajnych atrakcji w Pruszczu? Na weekend to odpowiednie miejsce na krótki wyjazd, aby spędzić aktywnie czasu na zwiedzaniu. Warto poszerzyć horyzonty i udać się do Gdańska, w którym znajdziesz mnóstwo atrakcji. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Ratusz Główny, czyli jeden z charakterystycznych budynków tego miasta. Najstarsze elementy budowli pochodzą z XIV wieku, w kolejnych okresach był on jednak wielokrotnie rozbudowywany w stylu gotycko – renesansowym. Oprócz zrobienia zdjęć na zewnątrz budynku warto zaglądnąć do jego przepięknego środka, o czym wielu z osób zwiedzających zapomina. Najbardziej okazałym wnętrzem Ratusza jest Wielka Sala Rady, której zdobnictwo przypomina Pałac Dożów w Wenecji i uważane jest za jedno z najbogatszych nowożytnych wnętrz ratuszowych. Warto też również wspomnieć o Sali Białej, która posiada miano najbardziej reprezentacyjnej sali ratusza. Jej ściany zdobią portrety królów polskich oraz wielki marmurkowy kominek. To w tym miejscu odbywały się sądy, audiencje królewskie oraz podpisano większość narodowych umów.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku
Wybierając się na krótki wypad, warto dobrze zorganizować cały plan wycieczki, aby zobaczyć jak najwięcej. Wybierając Pruszcz na weekendowy wyjazd, należy się liczyć z ogromną ilością atrakcji i zabytków. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Bursztynu, które znajduje się w Gdańsku, a dokładnie u wlotu do ulicy Długiej tuż przy bramie Wyżynnej. Powstało ono w 2006 roku. W Muzeum zebrano pokaźną ilość jantaru, ale jest to także miejsce, w którym można zasięgnąć bardzo dużej wiedzy na temat bursztynu. Dowiemy się głównie, w jaki sposób wydobywano bursztyn i do czego był stosowany, zostanie wyjaśniony sposób jego obróbki oraz szlak handlowy, którym podążali kupcy. W Muzeum można spotkać niesamowite okazy, zwłaszcza takie, w którym zatopiona jest przeszłość, a są nimi owady, czy rośliny. Na wystawie zobaczyć można polskie bursztyny, jak i te pochodzące z różnych zakątków świata.