Zespół cukrowni Pruszcz
W województwie gdańskim na styku Żuław Wiślanych i Pojezierza Kaszubskiego znajduje się Pruszcz Gdański. W związku z jego położeniem, miasto to cieszy się dużym zróżnicowaniem krajobrazowym, co przyciąga turystów jak magnes, zwłaszcza miłośników przyrodniczych widoków. Ponadto, przez Pruszcz Gdański przepływa rzeka Radunia i to właśnie w tym mieście ma swój początek Kanał Raduni, który jest jednym z rozpoznawalnych zabytków kaszubskich. Miasto usytuowane jest głównie u podnóża Pojezierz Wschodniopomorskiego przechodząc swobodnie w kierunku równienie deltowej rzeki Wisła. Pruszcz Gdański oprócz bogatego środowiska naturalnego, posiada również na swoim terenie ciekawe i atrakcyjne zabytki pod względem historycznym oraz przemysłowym. Jednym z cenionych obiektów fabrycznych jest zespół cukrowni.
Pruszcz Gdański i kanał Raduni
Rzeka Radunia stanowi wyjątkowość Pruszcza Gdańskiego. W latach 1910-1937 zbudowano na niej osiem elektrowni wodnych o łącznej mocy 14 MW. Obecnie ówczesne elektrownie stanowią cenny zabytek przedwojennej architektury przemysłowej, które funkcjonują do dziś dzień. Ponadto, wiele z nich zostało udostępnionych do zwiedzania dla turystów przyjeżdżających do miasta. Słynną rzekę Radunia wykorzystała również w latach 70 XX wieku cukrownia Pruszcz, które zbudowała na niej zastawkę zachowaną do dnia dzisiejszego. Kanał Raduni stanowi cenną atrakcję miasta, ponieważ nadaje się do kajakowania. W związku z tym w 2009 roku na odcinku między Straszynem a Pruszczem Gdańskim powstał tzw. Kajakowy Szlak Elektrowni Wodnych Raduni, na którym znajdują się znaki oraz tablice pomocne w przepłynięciu trasy.
Zespół cukrowni Pruszcz Gdański – dlaczego warto zobaczyć?
W latach 1881-2004 na terenie Pruszcza Gdańskiego funkcjonował zakład fabrycznych nazywany cukrownia Pruszcz. Aktualnie obiekt stanowi oddział Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu. Zakład przemysłowy stanowi przykład architektury fabrycznej drugiej połowy XIX wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu budynków w Pruszczu Gdańskim. Obiekt obejmuje między innymi portiernię z bramami i murem, kotłownię główną, budynek filtracji, miodownik magazyn cukru, piec wapienny, a także willę dyrektora.
Cukrownia Pruszcz – historia obiektu
Zakład przemysłowy powstał z inicjatywy doktora Hermanna Wiedemanna i był budowany w latach 1879-1881. Było to wielkie przedsięwzięcie dla miasta, ponieważ od tamtej pory Pruszcz Gdański stał się lokalnym ośrodkiem handlu, a od roku 1882 na terenie miasta odbywały się liczne jarmarki. Hermann Wiedemann był lekarzem z zawodu i sprawował rolę dyrektor cukrowni. w drugiej połowie XIX wieku powstała Spółka Akcyjna Cukrownia Pruszcz i od tego momentu. Zespół cukrowni Pruszcz Gdański od 1992 roku jest wpisany do rejestru zabytków.
Cukrownia Pruszcz Gdański – zwiedzanie obiektu
Teren zakładu przemysłowego cukrownia Pruszcz jest możliwy do zwiedzania przez turystów. Zdecydowanie warto wybrać się w okolice tego budynku, aby zobaczyć architekturę przemysłową XIX wieku. Cukrownia Pruszcz była stale modernizowana do 30 lat XX wieku, w związku z czym możemy podziwiać zespół bardzo dobrze zachowanych budynków o prostej, ceglanej budowie.